Tytuł: Prawo do integralności fizycznej i psychicznej w dobie biomedycyny i neurotechnologii – integracyjna analiza bioetyczna
Kierownik projektu: dr Joanna Różyńska
Źródło finansowania: Narodowego Centrum Nauki, SONATA BIS 13
Nr projektu: 2023/50/E/HS1/00486
Okres realizacji: 01.2025-01.2029
Zespół:
- dr Joanna Różyńska – kierownik projektu
- dr Anna Alichniewicz (Uniwersytet Medyczny w Łodzi) – wykonawca
- Post-doc [konkurs w toku]
- Doktorant-stypendysta [konkurs w toku]
Krótki opis projektu: Projekt dotyczy prawa do integralności fizycznej i psychicznej w dobie dynamicznego rozwoju nauk biomedycznych i neurotechnologii. Jego celem jest zbadanie jaka jest treść, moralne uzasadnienie, siła i zakres prawa do integralności fizycznej oraz prawa do integralności psychicznej oraz ustalenie czy możliwe jest wypracowanie zintegrowanej, spójnej pojęciowo, etycznie adekwatnej i stosowalnej w praktyce koncepcji prawa do integralności psycho-fizycznej. Projekt obejmuje analizy pojęciowe i normatywne, a także analizy świadectw żywego doświadczenia osób dotkniętych różnymi chorobami fizycznymi lub zaburzeniami psychicznymi. Wykorzystuje przede wszystkim metody analizy filozoficznej, a także, pomocniczo, metody nauk prawnych. Projekt skupia się na prawie moralnym do integralności osoby, nie na prawie legalnym.
Pełne streszczenie popularnonaukowe
Słowa kluczowe: prawo do integralności, integralność fizyczna, integralność psychiczna, bioetyka, neuroetyka, prawa człowieka
NEWS: Konkursie na stanowisko typu post-doc (adiunkt)
Szukamy osób zainteresowanych etycznymi i prawnymi granicami ingerencji w integralność psychiczną człowieka, które spełniają wymagania i oczekiwania opisane w ogłoszeniu. Oferujemy pracę w interdyscyplinarnym i dynamicznym zespole, profesjonalne wsparcie w rozwoju zawodowym oraz bardzo atrakcyjne warunki pracy i płacy.
- Termin nadsyłania aplikacji upływa 1 sierpnia 2025 r.
- Ogłoszenie o konkursie
——–
Konkurs na stanowisko doktoranta/ki-stypendysty/ki – Termin nadsyłania aplikacji już upłynął.
Publikacja wyników badań
- Różyńska, J. (2025). How best to interpret the minimal risk threshold in the EU Regulation on Clinical Trials?”. Diametros, June, 1-27. https://doi.org/10.33392/diam.2028.
Prezentacje konferencyjna i inne formy publikacji wyników
- Planowane – Alichniewicz, A. (2025). Reclaiming integrity – the experience of intersexuality in the perspective of binary sex/gender normativity. The XVth Conference of the Spanish Society for Phenomenology on Normality, normativity, Life-world, November 12-14, Palma De Mallorca, Spain.