„Godność i integralność człowieka w bioetyce i bioprawie”
Termin: 29 czerwca – 1 lipca 2026
Miejsce: Domu Zjazdów i Konferencji (Pałacu) w Jabłonnie k/o Warszawy
Organizatorzy: Komitet Bioetyki PAN oraz Centrum Bioetyki i Bioprawa WF Uniwersytetu Warszawskiego
Tematyka Szkoły: Każdy z nas ma bowiem prawo do poszanowania godności oraz integralności fizycznej i psychicznej. Na straży tych wartości i praw stoi nie tylko moralność powszechna i tradycja etyczna, ale także liczne międzynarodowe standardy ochrony praw człowieka, takie jak Europejska Konwencja Praw Człowieka czy Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Choć obowiązki poszanowania godności oraz integralności fizycznej i psychicznej człowieka stanowią najważniejsze instrumenty ochrony osoby ludzkiej przez zagrożeniami, jakie niesie ze sobą dynamiczny rozwój nauk biomedycznych i neurotechnologii, ich istota i treść od lat są przedmiotem kontrowersji.
Współczesne dyskusje dotyczą zwłaszcza prawa do integralności. Filozofowie, bioetycy, neuroetycy i prawnicy spierają o to, co właściwie oznaczają „integralność fizyczna” i „integralność psychiczna”, dlaczego każda z nich jest moralnie wartościowa, jak należy ją chronić, jakiego rodzaju ingerencje w ludzkie ciało naruszają integralność fizyczną jednostki i jakie formy oddziaływania na ludzki umysł stanowią pogwałcenie prawa do integralności psychicznej. Dyskusje te mają nie tylko wymiar teoretyczny, ale także istotne znaczenie praktyczne. W zależności bowiem od tego, jaką koncepcję prawa do integralności fizycznej i prawa do integralności psychicznej się przyjmie, inna może być etyczna lub prawna ocena dopuszczalności określonych praktyk ingerujących w ludzkie ciało lub psyche.
Jubileuszowa X Wiosenna Szkoła Bioetyki będzie poświęcona analizie znaczenia i roli zasad poszanowania godności oraz integralności człowieka w regulacji, rozwoju i stosowaniu współczesnych technologii biomedycznych.
- Udział w Szkole jest bezpłatny. Szczegóły w Broszurze Informacyjnej
Zasady rekrutacji:
Do udziału w Wiosennej Szkole Bioetyki zapraszamy studentów (studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich) oraz młodych naukowców, czyli osoby prowadzące działalność naukową, które: (a) są doktorantami lub nauczycielami akademickimi – i nie posiadają stopnia doktora albo (b) posiadaj stopień doktora, od uzyskania którego nie upłynęło 7 lat, i jest zatrudniona w uczelni, instytucie badawczym, lub innym podmiocie prowadzącym głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły. Kierunek studiów nie ma znaczenia. Liczy się zainteresowanie tematyką Szkoły oraz gotowość do aktywnego udziału w zajęciach.
Liczba uczestników Szkoły jest ograniczona. Do udziału w zajęciach zaprosimy ok. 20 studentów i młodych naukowców. Nabór uczestników odbywa się w drodze konkursu. Jeśli chcesz wziąć udział w Szkole, wypełnij aplikację online do 1 czerwca 2026 roku.
Główny organizator Wiosennej Szkoły Bioetyki:
dr Joanna Różyńska
(Komitet Bioetyki PAN; Centrum Bioetyki i Bioprawa WF UW)
e-mail:

